Your address will show here +12 34 56 78
W ramach letniego cyklu „Na leżaczkach o przedsiębiorczości” spotkaliśmy się w Drukarni na Pradze, żeby porozmawiać o turkusowych organizacjach – tytułowych tzw. „firmach bez szefa”. Wraz z naszymi ekspertami z dziedziny zarządzania: prof. Andrzejem Blikle i Janem Zborowskim z SoftwareMill zastanawialiśmy się czy taki model zarządzania sprawdza się
w praktyce.

Turkusowe zarządzanie to temat, o którym debatować można godzinami. W sferze życia zawodowego jesteśmy przyzwyczajeni do hierarchii, poleceń, współzawodnictwa i prób zrealizowania z góry określonych celów.  Tymczasem turkusowe organizacje to przedsiębiorstwa, których funkcjonowanie opiera się na zupełnie innych zasadach niż te, do których w większości przywykliśmy. Podejmowanie decyzji bazuje w nich na rzeczywistych kompetencjach osób zaangażowanych w projekty, na pierwszy plan zawsze wysuwa się działanie zespołowe, a partnerstwo i współpraca nie są tylko pustymi sloganami.

O tym, jak można pracować efektywnie bez odgórnie narzuconych celów i regularnego egzekwowania ich realizacji rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Blikle oraz Janem Zborowskim, wielkimi entuzjastami turkusowego zarządzania. Obaj panowie przekonywali, że taki model jest nie tylko możliwy, ale stanowi po prostu kolejny etap rozwoju firm, choć nie wszędzie  jego realizacja będzie miała takie samo oblicze.

„Siła turkusowych organizacji tkwi w ich różnorodności” –  mówił prof. Blikle, który tej tematyce poświęcił książkę „Doktryna jakości” uznanej za najlepszy poradnik ekonomiczny przez Dziennik Gazetę Prawną (dostępną do pobrania za darmo tutaj).  Pan profesor jest także autorem bloga „Można inaczej”, na którym przekonuje, że inny niż tradycyjny model zarządzania naprawdę jest możliwy i określając istotę turkusowego zarządzania jako demokrację partnerską, zachęca menadżerów do porzucenia popularnej metody „kija
i marchewki”.

Jedną z cech turkusowych organizacji jest wspólne wypracowywanie rozwiązań w ramach zespołu. Jan Zborowski wspólnik i Business Developer w SoftwareMill – firmie z branży IT,
w której „każdy jest prezesem”, wdrażanie turkusowego zarządzania zaczął m.in. od wprowadzenia zasady, że osoby które zgłaszają pomysły na usprawnienie procesów, angażują się we wdrażanie tych rozwiązań, co znacznie ułatwiło i przyspieszyło wiele projektów. Przedsiębiorstwo SoftwareMill to obecnie „żywy dowód” na to, że turkusowe zarządzanie sprawdza się w praktyce. Firma posiada unikalną kulturę organizacyjną, na którą składa się  m.in. brak struktury hierarchicznej, praca zdalna całego zespołu oraz pełna wiedza wszystkich pracowników w zakresie wyników finansowych spółki.

Spotkanie było częścią letniego cyklu „Na leżaczkach o przedsiębiorczości”,
w ramach którego chcemy dyskutować, w niezobowiązującej formule, o zmianach, jakie zaszły w Polsce w sferze przedsiębiorczości przez ostatnie kilkadziesiąt lat.  Do rozmów zapraszamy inspirujące osoby, przedstawicieli działających w różnych branżach dwóch pokoleń przedsiębiorców, którzy inicjowali swoje przedsięwzięcia często przed wielką zmianą 1989 roku oraz młodymi przedstawicielami branży, którzy odnoszą sukcesy w skali ogólnopolskiej i światowej.

Cykl „Na leżaczkach o przedsiębiorczości” nawiązuje do hasła tegorocznej 11. edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości”.
W stulecie polskiej niepodległości chcemy rozmawiamy o tym, jak przedsiębiorcy wpłynęli na kształt odrodzonej Polski, ale i o tym, jak polska gospodarka będzie się zmieniała przez kolejne sto lat.


 
0

„Na leżaczkach o przedsiębiorczości”
W wakacje zainaugurowaliśmy cykl spotkań pt „Na leżaczkach o przedsiębiorczości”,
w ramach którego chcemy dyskutować, w niezobowiązującej formule, o zmianach, jakie zaszły w Polsce w sferze przedsiębiorczości przez ostatnie kilkadziesiąt lat.  Do rozmów zaprosiliśmy inspirujące osoby, przedstawicieli dwóch pokoleń przedsiębiorców, którzy podzielili się z nami swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem.      
Letni cykl „Na leżaczkach o przedsiębiorczości” to rozmowy z osobami o ugruntowanej na polskim rynku pozycji, działającymi w różnych branżach przedsiębiorców, którzy inicjowali swoje przedsięwzięcia często przed wielką zmianą 1989 roku oraz młodymi przedstawicielami branży, którzy odnoszą sukcesy w skali ogólnopolskiej i światowej.  
W klubie Drukarnia na Pradze na naszych tytułowych „leżaczkach” mieliśmy zaszczyt gościć: Ninę Kowalewską Motlik i Julię Jastrzębską – Sielicką oraz prof. Andrzeja Blikle i Jana Zborowskiego.
Cykl zainaugurowaliśmy w lipcu pod hasłem „Kobiety, które podbiły świat biznesu. Na leżaczkach o przedsiębiorczości”. Wraz z Niną Kowalewską – Motlik, prezeską firmy New Communications i właścicielką perfumerii Sense Dubai oraz Julią Sielicką – Jastrzębską, współzałożycielką i COO globalnej firmy Whisbear Szumiące Misie dyskutowaliśmy m.in. o tym czy pleć ma znaczenie w biznesie i czy współczesna kobieta ma większe na pogodzeni życia prywatnego z intensywną działalnością zawodową.
Z kolei wraz z prof. Blikle i Janem Zborowskim zastanawialiśmy się w sierpniu nad tym, czy  tzw. „firmy bez szefa” są możliwe. Nasi eksperci odpowiadali na pytanie, czy turkusowy model zarządzania, bez ścisłej określonej hierarchii, odgórnie narzuconych celów i regularnego egzekwowania ich realizacji, sprawdza się w praktyce. 
Cykl „Na leżaczkach o przedsiębiorczości” nawiązuje do hasła tegorocznej 11. edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości”.
W stulecie polskiej niepodległości chcemy rozmawiać o tym, jak przedsiębiorcy wpłynęli na kształt odrodzonej Polski, ale i o tym, jak polska gospodarka będzie się zmieniała przez kolejne sto lat. 












0




W ostatniej edycji ŚTP udział wzięło ponad 170 krajów. Polska okazała się rekordzistą pod względem liczby partnerów zaangażowanych w tą inicjatywę, bijąc tym samym swój własny rekord i pozyskując o 1200 partnerów więcej niż rok wcześniej.

Aktywność Polaków została doceniona podczas Światowego Kongresu Przedsiębiorczości, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w ŚTP.

Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbierając nagrodę podkreślała, że sukces nie byłoby możliwy bez Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości i ich projektu „Otwarta Firma”, dzięki któremu kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski spotyka się z przedstawicielami lokalnego biznesu:

Nie ma lepszego sposobu na zainteresowanie dzieci i młodzieży przedsiębiorczością. “Otwarta firma” pozwala im zrozumieć na czym polega praca w poszczególnych branżach i jak to jest być przedsiębiorcą. Nie byłoby też dzisiejszej nagrody bez Koordynatorów Regionalnych – szesnastu organizacji
  i instytucji, które odpowiadają za pozyskanie partnerów w swoich województwach. To międzynarodowa inicjatywa, której podstawą jest lokalne zaangażowanie. Dzięki udziałowi koordynatorów ze wszystkich województw, wydarzenia ŚTP odbywały się  nawet w najmniejszych miejscowościach w kraju.

Co roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości współtworzą firmy, organizacje pozarządowe, instytucje państwowe, uczelnie wyższe i osoby prywatne, które chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Autorami sukcesu ostatniej edycji ŚTP w Polsce są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Śląskiego, Portal rozwoju CARE-ER, Stowarzyszenie Elbląg Europa, Technopark Pomerania, Agencja Rozwoju Pomorza, Podkarpacka Koalicja Startupów, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy Sp. z o.o., Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, Międzynarodowy Instytut Rozwoju, Kielecki Park Technologiczny, Forum Młodych Lewiatan, Biuro Warszawska6, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – oficjalny koordynator Global Entrepreneurship Week w Polsce.

Ostatnia edycja ŚTP w Polsce odbyła się pod hasłem „przedsiębiorczość jest dobra” i poświęcona była przedsiębiorczości społecznej. Jubileuszowa, dziesiąta edycja przedsięwzięcia odbędzie się w listopadzie 2017 roku.
0