Raporty i analizy

Zespół Fundacji opracowuje raporty i analizy związane m.in z tematyką kształtowania przedsiębiorczych postaw wśród dzieci i młodzieży, przedsiębiorczości społecznej czy tworzenia warunków na rzecz rozwoju start-upów w Polsce. Zachęcamy do pobrania. 

Erasmus Plus: Nauczanie przedsiębiorczości w Polsce i UE

"Dobre praktyki w nauczaniu przedsiębiorczości i tworzeniu przedsiębiorczych ekosystemów w Europie"

 

jęz. polski

jęz. angielski

jęz. hiszpański

jęz. niemiecki

jęz. włoski 

jęz. francuski 

 

 

 

Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości była inicjatorem i koordynatorem projektu "Best practices in teaching entrepreneurship and creating entrepreneurial ecosystems in Europe", finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus Plus. Partnerami projektu byli Uniwersytet Maltański, organizacja Peace Child International z Wielkiej Brytanii, oraz Fundacja Inkubator Technologiczny (organizator programu mentoringowego Youth Business Poland). Efektem jest publikacja dostępna w sześciu językach, do pobrania powyżej.

Projekt „Dobre praktyki w nauczaniu przedsiębiorczości i tworzeniu ekosystemów przyjaznych przedsiębiorczości w Europie” powstał w odpowiedzi na niski poziom przedsiębiorczości wśród młodych Europejczyków (rozumiany jako odsetek młodych w ogólnej populacji przedsiębiorców), trudności w przechodzeniu z systemu edukacji na rynek pracy a w efekcie - utrzymującego się wysokiego bezrobocia młodych.

W efekcie blisko dziewięciu miesięcy badań i trzech spotkań międzynarodowych, powstał raport identyfikujący szanse i zagrożenia w kształtowaniu klimatu przyjaznego rozwojowi przedsiębiorczości, a także prezentujący sprawdzone, skuteczne rozwiązania w zakresie kształtowania postaw przedsiębiorczych. Publikacja przedstawia trzy różne podejścia do nauczania i wspierania przedsiębiorczości. Zarówno w Polsce, jak i na Malcie przedsiębiorczość stanowi część programu nauczania, ale tylko w Polsce wprowadzono ją jakoo bowiązkowy, oddzielny przedmiot, który przynajmniej w teorii uczy, jak prowadzić firmę czy być świadomym konsumentem i pracownikiem. W Wielkiej Brytanii natomiast przedsiębiorczości nie ma w obowiązkowym programie nauczania w ogóle. Niemniej, wśród wymienionych krajów i ogólnie w Europie to właśnie Wielka Brytania jest krajem, w którym najłatwiej jest założyć i rozwijać firmę.

Mamy nadzieję, że publikacja okaże się przydatna w codziennej pracy nauczycieli, doradców, trenerów i osób pracujących z młodzieżą. Zachęcamy również przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji publicznych do wyciągnięcia wniosków z narzędzi i rozwiązań przedstawionych w raporcie. Tylko poprzez współpracę możliwe jest zbudowanie prawdziwego ekosystemu przedsiębiorczości w Europie. 

X

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.