10 osobliwych startupów w Polsce

01.11.2017 12:33

Kreatywność ludzi nie zna granic. Wciąż szukamy nowych, innowacyjnych rozwiązań, które dla wielu mogą się wydać nietypowe, a nawet dziwne. Niektóre z nich wyprzedzają swoją epokę, niektóre zadziwiają i uderzają w stereotypy lub rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Łączy je oryginalność i atrakcyjność dla odbiorców. Każdy pomysł powstał z wnikliwej obserwacji rzeczywistości i próby odpowiedzi na to, czego jeszcze ludziom brakuje lub czego mogą potrzebować.

Poznajcie 10 osobliwych startupów w Polsce!

źródło: http://aerotower.pl/

1. System uprawy roślin bez użycia gleby

Ekologiczna, wydajna uprawa roślin bez konieczności sadzenia ich w ziemi? Teraz to możliwe! Firma Aero Tower proponuje nam pionowy system uprawy roślin bez użycia gleby, w którym korzenie umieszczone są w powietrzu i poddawane działaniu wody z odżywką. Aeroponika to jeden z najwydajniejszych na świecie sposobów uprawy roślin na niewielkiej powierzchni, dzięki czemu rozwiązanie to cieszy się co raz większą popularnością w ciasnej aglomeracji miejskiej.

 

źródło: https://abyssglass.pl/

2. Inteligentne lustra

Pierwsze interaktywne lustro wszyscy znamy doskonale z bajki, w której odpowiadało na pytanie "Lustereczko, powiedz przecie kto jest najpiękniejszy w świecie". Już nieco inne interaktywne zwierciadła stworzyła firma AbyssGlass. Koncentruje się ona na sprzedaży luster firmom, które chociażby sprzedają ubrania. Jak podają producenci interaktywna forma lustra i prezentowane na niej treści nie tylko z łatwością przyciągną wzrok odbiorców, ale spowodują, że miejsce sprzedaży zostanie przez nich zapamiętane. Liczba kreatywnych rozwiązań, które umożliwia lustro jest nieograniczona i zależna tylko od potencjalnego nabywcy. 

 

 źródło: http://www.ronzo.pl/

3. Batony ze...świerszczy!

Batony i inne produkty spożywcze ze świerszczy - to dla wielu może brzmieć abstrakcyjnie, ale nie dla twórców firmy Ronzo. Jak podają jedzenie świerszczy nie tylko jest smaczne i zdrowe, ale przede wszystkim jest ekologiczne. Do produkcji swojego pożywienia zużywają 20% mniej wody niż do innych odpowiedników. Świerszcze dostarczają potrzebnego organizmowi białka, aminokwasów, żelaza, czy wapnia którego jak podkreślają producenci w świerszczach jest więcej niż w mleku. Przekąski ze świerszczy producenci dedykują w szczególności sportowcom i osobom dbającym o pełnowartościową dietę.

  

źródło: http://ichlebak.pl/

4. Inteligentny chlebak

Chleb to najbardziej popularny produkt w naszych domach. Co jednak jeżeli zapomnimy zrobić zakupy i nagle nam go zabraknie? Temu problemowi naprzeciw wychodzi firma iChlebak produkująca inteligentne chlebaki. Urządzenie, niczym z pozoru nie różniące się wyglądem od zwykłego chlebaka, ma wbudowany w sobie czujnik, który nadzoruje ilość przechowywanego w nim chleba. Specjalny algorytm przewiduje zapotrzebowanie na dostawy. Zlecenie na pieczywo trafia do lokalnej piekarni, po czym kurier dowozi nam nowy zapas zamówionego chleba w określonym miejscu i czasie.|

  

źródło: https://www.facebook.com/wisestoriesofficial/

5. Startup, który pisze bajki

Chyba każdy z nas w dzieciństwie marzył, aby stać się bohaterem bajki. Teraz to możliwe dzięki aplikacji Bettiny Zawłockiej, założycielki start-upu Wise Stories. Aplikacja umożliwia użytkownikowi na stworzenie własnej historii, w której będzie mógł kontrolować przebieg fabuły. Przed rozpoczęciem zabawy dziecko podaje swoje dane, takie jak płeć, imię, wiek, i staje się bohaterem danej opowieści. Każda bajka może być zabawą dla dzieci, ale jest również wsparciem dla rodziców w rozwoju i wychowaniu najmłodszych.

 

źródło: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/51,105531,19477818.html?i=4

6. Owadzi biznes

Firma Ronzo to nie jedyny startup zajmujący się tematem świerszczy. Kolejny to firma Hipromine, które swoją karierę rozpoczynała od tworzenia pasz z wykorzystaniem właśnie tych owadów. Teraz ten biznes związany z hodowlą robaków planuje ekspansję w kierunku... kosmosu. Współpracując z Europejską Agencją Kosmiczną tworzą projekt bio-reaktora do utylizacji odpadów na cele misji kosmicznych. Zdobyte w tym procesie białko może być użyte jako koncentrat spożywczy.

  

źródło: pixabay.pl

7. Ostatnia Wola

Ciężko przygotować się na niespodziewane, zwłaszcza tragiczne wydarzenie. Pomysłodawcy projektu OstatniaWola.pl wpadli na pomysł stworzenia rozwiązania, dzięki któremu w razie gdy coś nam się stanie do wybranych przez nas osób trafi list, wiadomość czy przesyłka. Jak mówią organizatorzy ich misją jest stworzenie możliwości domknięcia pewnych spraw w razie tragedii. Projekt niestety jest w tym momencie zawieszony.

 

źródło: https://www.steora.com/

8. Smart Bench

Rozładowany telefon? Od teraz to nie problem. Firma iTeslar proponuje wprowadzenie innowacyjnych ławek Smart Bench Hybrid umożliwiających ładowanie przewodowe oraz bezprzewodowe urządzeń mobilnych.  Ławki można zainstalować w każdym miejscu na dworze np. w parku.  Energia, która jest wykorzystywana do ładowania urządzeń pochodzi z zaawansowanego technologicznie panelu fotowoltaicznego, który umożliwia pracę nawet w przypadku częściowego zacienienia lub zasłonięcia. Dzięki ciekawemu designowi ławka doskonale sprawdzi się również w domu, jako stolik, kiedy daleko nam do gniazdka elektrycznego.

 

źródło: https://www.facebook.com/pg/TheOrgansShop/photos/?ref=page_internal

9.The Organs

The Organs to firma założona przez Agnieszkę Nieradkę produkującą pluszowe...ludzkie organy i prowadząca przez Pawła Klikowicza. Teraz również i Ty możesz przytulić się do wątroby, serca czy żołądka. Pluszaki są robione ręcznie co sprawia, że każdy z nich jest niepowtarzalny.  Ich przyjazny wygląd pozwala zastosować je do celów edukacyjnych – np. aby oswoić dzieci z ludzkim wnętrzem.

 

źródło:http://www.ourlovely.com/

10. Gadżet XXI wieku

Okazuje się, że na rynku są także startupy zajmujące się produkcją innowacyjnych gadżetów erotycznych. Jedną z takich firm jest Lovely, która oferuje wibratory połączone z aplikacją. Urządzenie monitoruje ruchy oraz zachowania naszego ciała podczas seksu. Dane natychmiast przesyła do aplikacji, dzięki czemu otrzymujemy raport co i jak możemy poprawić w naszym życiu erotycznym. W ten sposób Jakub Konik - współtwórca firmy - wprowadza ten tym gadżetów w świat nowoczesnych technologii i aplikacji mobilnych.

 

X

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.