ONI ZMIENIAJĄ ŚWIAT - Top 10 przedsiębiorstw społecznych

10.10.2017 18:16

Wiedzieliście, że w tym roku obchodzimy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości już po raz dziesiąty? Z tej okazji postanowiliśmy pokazać Wam jak bardzo przez ostatnie lata zmienił się ekosystem polskiej przedsiębiorczości i jak wiele ciekawych, czasem nikomu nieznanych biznesowych inicjatyw rodzi się w naszym kraju.

Przez następne tygodnie będziemy przedstawiać Wam wyjątkowe firmy, osobowości i inicjatywy warte wyróżnienia w dziesięciu różnych kategoriach. W naszym cyklu “10 na 10” znajdziecie m.in 10 ciekawych inicjatyw startupowych, 10 innowacyjnych przedsiębiorców społecznych, 10 przyjaznych miejsc do rozwoju startupów czy 10 z różnych powodów nietuzinkowych biznesów.

Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, jak różnorodna i jak silna jest polska przedsiębiorczość i  dlaczego warto przez kolejne dekady włączać się w jej budowanie.

Zespół Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w składzie:

Agata, Alek, Hanka, Jacek, Karolina, Justyna, Marysia, Michał i Oksana.

 

 

ONI ZMIENIAJĄ ŚWIAT - TOP 10 przedsiębiorstw społecznych

Podejmują się różnych form działalności - prowadzą instytucje kultury, lokale gastronomiczne czy agencje marketingowe. W swojej pracy biznesowej nie tylko zarabiają, ale przede wszystkim pomagają - otoczeniu, swoim własnym pracownikom, dla których stwarzają unikatowe miejsce do rozwoju i zatrudnienia. Unikatowe, bo zazwyczaj dają miejsce pracy ludziom, którzy z różnych przyczyn, takich jak niepełnosprawność, ze zdobyciem tej pracy mogą mieć problem.

 

1. Fundacja Teatr 21

fot. Marta Ankiersztejn

 

Teatr 21 daje osobom z zespołem Downa i autyzmem unikatową szansę na bycie twórcami kultury teatralnej. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” - osoby z zespołem Downa i autyzmem. Teatr jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. W ciągu 12 lat grupa przeobraziła się w profesjonalny teatr, w którym aktorzy otrzymują wynagrodzenie za swoja pracę. Ich występy można było zobaczyć na deskach warszawskich teatrów,  m.in. Teatru Dramatycznego, Studio, Powszechnego, Nowego, Baj, w Soho,  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa pojawia się również na różnych festiwalach w kraju i za granicą. Z Teatrem 21 współpracują twórcy video, edukatorzy, dramaturdzy, muzycy oraz tancerze działający na co dzień w stołecznych instytucjach kultury.

2. Fundacja Sławek

Fundacja Sławek powstała z inicjatywy rodziny Państwa Łagodzińskich – Marka, Danuty, Izabelli i Krzysztofa. Jej misją jest udzielanie pomocy i wsparcia osobom przebywającym w więzieniach, zakładach karnych i poprawczych oraz schroniskach dla nieletnich. Pomagają osobom, które odbyły karę, wrócić do rodziny i do społeczeństwa. Dzięki stałej współpracy ze Służbą Więzienną, Ministerstwem Sprawiedliwości, Służbą Kuratorską i innymi organizacjami społecznymi  fundacja wypracowała szereg programów oraz modeli wsparcia pozwalających na skuteczną readaptację społeczną i zawodową skazanych.

3. Wspólny Stół

Wspólny Stół to restauracja na poznańskiej Śródce, serwująca zdrowe ekologiczne potrawy. Nie jest to jednak zwykła restauracja, a spółdzielnia socjalna, która w 2015 roku rozpoczęła prowadzenie restauracji zatrudniającej osoby długotrwale bezrobotne. Powstała ona w ramach działalności poznańskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Lokal zatrudnia osoby, które nie pracowały nawet kilkanaście lat, z różnych powodów; problemów rodzinnych, walki z uzależnieniami, często w wieku przedemerytalnym.

Wyróżniającym elementem wyposażenia lokalu jest długi, pięciometrowy, dębowy stół na 20 osób. Ma on charakter symboliczny - ma być miejscem, przy którym każdy jest sobie równy.  

4. Browar Spółdzielczy Puck

 

Browar Spółdzielczy Puck został założony przez Spółdzielnię Socjalną w 2014 roku. To pierwszy w Polsce i szósty na świecie browar spółdzielczy, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Misją lokalu jest łamanie stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, oraz bezpośrednio zapewnia im pracę. Lokal może pochwalić się produkcją własnego piwa regionalnego o wyjątkowych walorach smakowych. Obecnie Browar otwiera kolejne lokale, między innymi Pub Spółdzielczy w Gdańsku.

5. Fundacja Mamo Pracuj

fot. Natalia Szułdrzyńska

Celem Fundacji Mamo Pracuj jest pomaganie matkom w powrocie na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Fundacja wykorzystuje portal internetowy oraz media społecznościowe, poprzez które tworzy platformę kontaktu kobiet z pracodawcami. Ponadto Fundacja edukuje, jak szukać pracy, pełni rolę pośrednika między pracodawcami a matkami, uświadamia na temat elastycznych form zatrudnienia. W ten sposób działa ona przeciwko stereotypowemu postrzeganiu matek przez pracodawców oraz łączeniu rodzicielstwa z karierą zawodową. Kolejną przestrzenią jest wsparcie kobiet w rozwoju swoich biznesów i poszukiwaniu niezależności biznesowej.

6. Fundacja Kuchnia Konfliktu

Ideą Fundacji Kuchnia Konfliktu było stworzenie przestrzeni do dialogu międzykulturowego. Fundacja stworzyła mobilną restaurację prowadzoną przez uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. Do każdego serwowanego dania dodawana jest informacja na temat kraju jego pochodzenia oraz historia osoby, która posiłek przygotowała, a sama jest uchodźcą. Projekt powstał z inicjatywy absolwentów programu Humanity in Action Polska. Głównym jego celem było oswojenie mieszkańców Warszawy z kulturą krajów ogarniętych konfliktem i zmniejszanie lęku przed nieznanym.

7. Pensjonat U Pana Cogito

Pensjonat U Pana Cogito zatrudnia osoby po kryzysach psychicznych, głównie chorych na schizofrenię. Zyski z prowadzenia Pensjonatu w całości są przeznaczane na rehabilitację pracowników. Celem działania ośrodka jest integracja osób z niepełnosprawnością. Poza tym, że U Pana Cogito jest miejscem służącym rehabilitacji, jego funkcjonowanie to normalna działalność gospodarcza. Obecnie pracuje tam ponad 20 osób. Na podstawie doświadczenia Pensjonatu U Pana Cogito Stowarzyszenie Rodzin stworzyło moduł szkoleniowy dla osób chcących pracować w turystyce, a które mają za sobą chorobę psychiczną.

8. Klubokawiarnia Życie jest fajne

Klubokawiarnia Życie jest Fajne powstała z inicjatywy Fundacji Ergo Sum. Lokal wyróżnia fakt, że prowadzą go osoby z autyzmem i niepełnosprawne. Klubokawiarnia jest dla nich nie tylko miejscem pracy, ale również wypoczynku, rehabilitacji i obcowania z kulturą. Prócz prowadzenia działalności gastronomicznej, klubokawiarnia organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych, w tym zajęcia teatralne, minikoncerty czy spektakle.

9. Leżę i Pracuję

Leżę i Pracuję to pierwsza w Polsce społeczna agencja marketingowa, która zatrudnia osoby sparaliżowane. Ze względu na charakter pracy te ciężko wykluczone z rynku pracy osoby znajdują zatrudnienie i mogą realizować się zawodowo. W ten sposób zamiast wyłącznie korzystać ze świadczeń socjalnych są pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy. Jej założycielką jest Majka Lipiak, której życiową misją jest rozwiązywanie problemów społecznych i zmienianie otaczającej rzeczywistości poprzez tworzenie innowacyjnych przedsiębiorstw.

10. Fundacja Łąka

Ideą Fundacji Łąka jest zwiększenie przestrzeni zielonych w miastach. Fundacja dba o przestrzenie zielone, a także prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii. Podkreśla przy tym konieczność zrównoważonego rozwoju miast, w kontekście znikających łąk, rozrostu miast oraz coraz bardziej rozpowszechniony problem smogu. Fundacja prowadzi także szkolenia dla urzędników oraz podejmuje działalność opiniotwórczą i doradczą przy tworzeniu uregulowań dotyczących przestrzeni zielonych w miastach i województwach.

Znacie więcej przedsiębiorców społecznych godnych naśladowania? Piszcie i komentujcie na naszym Facebookowym Fanpage'u!

X

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.