#biznesjestdobry - przedsiębiorcy społeczni! #2

04.10.2016 19:37

Kim jest Majka Lipiak?

Kolejnym rozmówcą w naszym cyklu jest Majka Lipiak z Katowic. Jej życiową misją jest rozwiązywanie problemów społecznych i zmienianie otaczającej rzeczywistości poprzez tworzenie innowacyjnych przedsiębiorstw. Ma głowę pełną pomysłów, a jej pierwszym przedsięwzięciem społecznym jest Leżę i Pracuję,  które mamy przyjemność przedstawić.

Inspirujący ludzie = innowacyjne pomysły

Do tej pory na polskim rynku – a bardzo możliwe, że i na świecie – nie istniało żadne przedsiębiorstwo zatrudniające wyłącznie tetraplegików, czyli osoby z paraliżem czterokończynowym. Dlatego też Leżę i Pracuję jest wyjątkowym przykładem innowacji społecznej, która ma pomóc osobom „przykutym do łóżka” w zaistnieniu na rynku pracy. Inspiracją do działania był Artur – kolega Majki, który jest tetraplegikiem. Dzięki jego zapałowi i zaangażowaniu projekt  znajduje się obecnie w końcowej fazie realizacji. A wszystko zaczęło się od pomysłu, by zlecić mu drobne prace marketingowe…

Leżę czy pracuję?

Leżę i Pracuję to pierwsza społeczna agencja marketingowa zatrudniająca tetraplegików – osoby wykluczone z rynku pracy, które ze względu na swoją niepełnosprawność muszą utrzymywać się z renty i świadczeń socjalnych. Majka postanowiła zmienić tę sytuację, dając im szansę na zatrudnienie. Program edukacyjny dla potencjalnych pracowników stworzyli specjaliści z agencji marketingowych i PR-owych. Dzięki temu w początkowej fazie rozwoju Leżę i Pracuję będzie mogło świadczyć obsługę fanpage’y firm i organizacji pozarządowych na Facebooku. Stopniowo, wraz ze wzrostem świadomości marki i popytu na tego typu usługi, portfolio usług ma być rozszerzane.

Dzięki pracy w agencji tetraplegicy otrzymają nie tylko comiesięczną pensję. Równie ważne są takie kwestie, jak chociażby zmiana ich perspektywy zawodowej, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń, a także nawiązywanie relacji międzyludzkich. Zatrudnienie oznacza zatem realną poprawę jakości ich życia.

Różne drogi rozwoju

Oficjalnie inauguracja Leżę i pracuję będzie miała miejsce w listopadzie podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Jednak warto zaznaczyć, że już teraz do agencji zgłaszają się pierwsi klienci. Majka, mimo młodego wieku, do biznesu podchodzi możliwie jak najbardziej odpowiedzialnie. Dlatego też zakłada, że agencja będzie rozwijać się w sposób organiczny, zależnie od popytu na rynku. Plany są jednak ambitne. Jeśli przedsięwzięcie zostanie pozytywnie przyjęte przez potencjalnych klientów, jest szansa, by w jednym oddziale pracowało nawet 10 osób. Rozważana jest także możliwość rozwinięcia tej idei w kierunku franczyzy społecznej udostępniającej doświadczenie i know-how marki Leżę i Pracuję. Inną opcję stanowi z kolei utworzenie oddziałów w kolejnych województwach. Wszystko po to, by móc oferować zatrudnienie jak największej liczbie  tetraplegików.

Profesjonalizacja ekonomii społecznej

Lipiak zadebiutowała projektem Leżę i Pracuję, który pieszczotliwie określa swoim dzieckiem. Zaznacza jednak, że już pracuje nad kolejnym pomysłem związanym z uruchomieniem polskiej filii  „School for Social Entrepreneuers”. To szkoła dla przedsiębiorców społecznych, która z powodzeniem prowadzi działalność w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Indiach. Zdaniem Majki to właśnie tego typu przedsiębiorcy mogą przyczynić się do skutecznego stawiania czoła istotnym wyzwaniom społecznym. Innowacyjność wymaga jednak zarówno zapału i kreatywności, jaki i odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Co ważne, tego typu szkoła mogłaby się przyczynić, także w Polsce, do promowania samego zagadnienia prowadzenia działalności biznesowej z zyskiem społecznym. Majka jest bowiem przekonana, że może być to niezwykle ciekawa i satysfakcjonująca ścieżka zawodowa. Sama zaś stanowi najlepszy dowód tego, jak można wykorzystać kreatywność i zapał do wdrażania innowacyjnych pomysłów w myśl zasady „make things happen”, czyli pozwól rzeczom się dziać.

Ewa Brzezińska i Ewelina Dusza

Redacja : Katarzyna Jędrzejewska

X

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.